fbpx
+
לרגל המצב וההנחיות הממשלתיות, אנו נאצלים לבטל את כל אירועי פסטיבל ירושלים לאומנויות 2020. יש בנו אמונה ותקווה לקיים את הפסטיבל בהמשך, כשכולנו נחזור לימים שקטים ולשגרת עבודה. תודה לכל הרוכשים, המתעניינים והתומכים.
לימים שקטים יותר,
צוות הפסטיבל

סדנת ההדפס

30/03
ה ניסן

09:00-21:00

שבטי ישראל 38

סדנת ההדפס

על התערוכה – בהתגלגלויותיה : (אוצרת: אירנה גורדון) התערוכה מציגה עבודות הדפס מאוסף הסדנה שנוצרו על ידי תשע אמניות בטכניקות הדפס שונות. העבודות עוסקות כולן בפואטיקה של גוף האישה ובדמותה מתוך הפרספקטיבה הנשית – בגבולות הנזילים בין החוץ לפנים, ביחסים בין אינטימיות לחשיפה ובאופן בו הדמות והגוף הנשיים מתגלגלים ומשנים מראה, צורה, הוויה. אמנים משתתפים: הילה בן ארי, טלי בן בסט, מיכל בקי, נעמי בריקמן, רותי הלביץ, רקפת וינר-עומר, מרב סלומון, נעמי טנהאוזר, מאיה ז"ק

על התערוכה – חתכי נעורים – גילויה מחדש של הנובלה הגרפית האבודה של ליאו רוט: (אוצר: יקיר שגב) ב-1932, זמן קצר לפני שהיה חייב לעזוב את גרמניה מאונס בשל רדיפות ואנטישמיות, היה ליאו רוט אמן צעיר כבן 18. בעירו המבורן הספיק רוט ללמוד אמנות וגרפיקה בבית הספר המקצועי, ואף עסק לפרנסתו בעיצוב חלונות ראווה.
כשהגיע רוט לארץ ישראל ויצירותיו המוקדמות ארוזות עימו במזוודה – החליט לנטוש את האמנות ולהפוך לקיבוצניק בקבוצת אפיקים – ולכן השמיד במו ידיו בשריפה את מרבית היצירות שהביא מגרמניה. כמעט דבר לא שרד להוציא נובלה גרפית, ספר קטן ב-15 עותקים בלבד, מודפסים ידנית, שעליו כנראה חס רוט הצעיר. הספר הודפס או נכרך עבורו במתנה על ידי המורים של בית הספר המקצועי שבו למד לפני עזיבתו.
הנובלה הגרפית הזו, שליאו רוט קרא לה TARAWA (כשם הכפר הפולני שבו היא מתרחשת) כוללת 30 חיתוכי לינוליאום מקוריים בשחור לבן סוער, ברוח האקספרסיוניזם הגרמני. הנובלה שהתגלתה מחדש היא יצירת מופת קטנה מראשית יצירתו של רוט, שלימים יהפוך לצייר ישראלי חשוב של התנועה הקיבוצית. היא מגוללת ללא מלים את סיפורו הטראגי של ילד יהודי אסופי המגודל בכפר על ידי אישה נוצריה, המסתירה ממנו את זהותו האמיתית. בכפר הנוצרי שורה אווירת פריצות מינית והנשים מנסות לפתות את הנער, שמחליט לעזוב ולצאת למסע שבו הוא מתוודע בהפתעה לאחיו היהודים. אולם גם היהודים בעיירה הסמוכה מסרבים לקבל את הנער האסופי שגדל כנוצרי אליהם והסוף הטראגי בלתי נמנע.
רק דפים בודדים מתוך הנובלה הגרפית של ליאו רוט היו ידועים או פורסמו במהלך השנים. לפני כשנתיים עותק נדיר ושלם, אולי יחיד במצבו (מס 12 מתוך מהדורה של 15) של הנובלה התגלה במכירה פומבית – ועתה בפעם הראשונה כל סדרת האיורים תוצג בגלריה חנינא בשלמותה. התערוכה מלווה בקטלוג פקסימילי המשחזר באופן נאמן את הספר המקורי הנדיר וכן הוא כולל מאמר של יקיר שגב, אוצר התערוכה, על ליאו רוט ויצירתו המוקדמת.

התרחשות: בשעה 19:00 יתקיים שיח עם אריק קילמניק, מייסד ומנהל סדנת ההדפס ירושלים, על תרומתה וההשפעתה של הסדנה על התפתחות ההדפס האמנותי בישראל משנות ה-70 ועד היום.

כניסה חופשית

במיוחד לכבוד הפסטיבל יפתחו 9 גלריות את דלתותיהן ל- 12 שעות של שוטטות חופשית ומגוון אירועים שיתקיימו במקביל.
כמו כן, יתקיימו שלושה סיורי גלריות מודרכים  – לפרטים נוספים והרשמה לסיורים לחצו כאן

החל משעה 21:00 יתקיים אירוע נעילת הפסטיבל – חי בטדי – אירוע נעילת פסטיבל ירושלים לאמנויות

כניסה חופשית

רכישת כרטיסים

מופעים דומים

חזרה לתוכניה
שינוי גודל גופנים
ניגודיות